Sort by

aleph beth has logged 240 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
26
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★½
Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
the fake

the fake

2017
×
Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★½
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
10
Strike

Strike

1925
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Pride of Strathmoor

The Pride of Strathmoor

2014
×
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★½
Edit this entry  
04
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
The Propaganda Game

The Propaganda Game

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Footage

Footage

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Bound

Bound

1996
×
★★½
Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
26
Selfie from Hell

Selfie from Hell

2015
×
½
Edit this entry  
26
Forward March Hare

Forward March Hare

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Project X

Project X

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Portal: No Escape

Portal: No Escape

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★½
Edit this entry  
09
A Red Pill

A Red Pill

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Grand Waltz Brilliant by Chopin

Grand Waltz Brilliant by Chopin

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mutations

Mutations

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bagatelles

Bagatelles

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stellar

Stellar

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eclipse

Eclipse

2005
×
★★★
Edit this entry