Alessia🫀 has logged 304 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Capture of Roma

The Capture of Roma

1905
×
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hen That Laid the Golden Eggs

The Hen That Laid the Golden Eggs

1905
×
★★½
Edit this entry  
20
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Just Neighbors

Just Neighbors

1919
×
★★★
Edit this entry  
18
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Happening

Happening

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Letter

The Letter

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Edit this entry  
31
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Roue

La Roue

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ask Father

Ask Father

1919
×
★★★
Edit this entry  
14
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Rough House

The Rough House

1917
×
Edit this entry  
12
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★★
Edit this entry  
04
Buster Keaton: The Genius Destroyed by Hollywood

Buster Keaton: The Genius Destroyed by Hollywood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Number, Please?

Number, Please?

1920
×
★★★
Edit this entry  
28
The Eagle and the Hawk

The Eagle and the Hawk

1933
×
★★½
Edit this entry