Alessia🫀 has logged 26 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dr. Jack

Dr. Jack

1922
×
★★★★
Edit this entry  
28
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★
Edit this entry  
19
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Among Those Present

Among Those Present

1921
×
★★★
Edit this entry  
16
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An Eastern Westerner

An Eastern Westerner

1920
×
★★★
Edit this entry  
14
His Royal Slyness

His Royal Slyness

1920
×
★★½
Edit this entry  
12
Captain Kidd's Kids

Captain Kidd's Kids

1919
×
★★½
Edit this entry  
12
From Hand to Mouth

From Hand to Mouth

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bumping Into Broadway

Bumping Into Broadway

1919
×
★★★½
Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry