• The Ice Storm

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • Cold Water

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★★½

  • The Player

    ★★★★

  • Cape Fear

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

  • Moonstruck

    ★★★

  • Raising Arizona

    ★★★½

  • Down by Law

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Repo Man

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Caddyshack

    ★★★½

  • The Last Waltz

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Jaws

  • Nashville

    ★★★½

  • Chinatown

    ★★★★

  • The Conversation

    ★★★½

  • The Heartbreak Kid

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★½

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★