Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Life and Death of Owen Hart

The Life and Death of Owen Hart

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
10 Years

10 Years

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Mat

Beyond the Mat

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adam

Adam

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry