• The Spy Who Loved Me

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • The Omen

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • Live and Let Die

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★

  • Diamonds Are Forever

    ★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★½

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★

  • You Only Live Twice

    ★★★½

  • Casino Royale

    ½

  • Thunderball

    ★★★

  • Goldfinger

    ★★★★½

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • Jason and the Argonauts

    ★★★

  • Lilies of the Field

    ★★★½

  • Dr. No

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★