AlexKar has logged 74 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Days of '36

Days of '36

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Broadcast

Broadcast

1968
×
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crank

Crank

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Locks

Locks

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Remigration

Remigration

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Little Brown Boy

Little Brown Boy

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Chlorophyl

Chlorophyl

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
A Young Couple

A Young Couple

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
My Josephine

My Josephine

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Tall Enough

Tall Enough

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
King's Gym

King's Gym

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crisis in Six Scenes

Crisis in Six Scenes

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scoop

Scoop

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anything Else

Anything Else

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sweet and Lowdown

Sweet and Lowdown

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Drink the Water

Don't Drink the Water

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shadows and Fog

Shadows and Fog

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alice

Alice

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry