Alex has logged 328 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sisters

Sisters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Django

Django

1966
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vision – From the Life of Hildegard von Bingen

Vision – From the Life of Hildegard von Bingen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleeping with the Fishes

Sleeping with the Fishes

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Step Up

Step Up

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Adventures of Hercules

The Adventures of Hercules

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Gleaming the Cube

Gleaming the Cube

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Countess

The Countess

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Dick

Good Dick

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry