Alex has logged 21 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
If I Were You

If I Were You

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Modern Girls

Modern Girls

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Makeover

The Makeover

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Dead Ringer

Dead Ringer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Loverboy

Loverboy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Call Me Madam

Call Me Madam

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry