• Stalker

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★½

  • Long Weekend

    ★★½

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • The Silent Partner

    ★★½

  • Animal House

  • Grease

    ★★

  • The Fury

    ★★★½

  • Opening Night

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★

  • Pete's Dragon

  • House

    ★★★★

  • That Obscure Object of Desire

    ★★½

  • Outrageous!

    ★★½

  • The Rescuers

  • The Hills Have Eyes

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★

  • Rabid

    ★★

  • Eraserhead

    ★★★½

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

  • Suspiria

    ★★★

  • The Pink Panther Strikes Again

  • Carrie

    ★★★★½

  • Obsession

    ★★★

  • The Bad News Bears

  • All the President's Men

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★

  • Shivers

    ★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Jaws

  • Nashville

    ★★★★

  • The Return of the Pink Panther

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Deep Red

    ★★★

  • Mirror

  • The Godfather: Part II

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★

  • The Conversation

    ★★★

  • Attica

    ★★★½

  • The Amputee

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • Day for Night

    ★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★

  • The Holy Mountain

    ★★

  • Ganja & Hess

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★½

  • The Heartbreak Kid

    ★★★

  • Sisters

    ★★★½

  • Un Flic

    ★★★½

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★

  • Tout Va Bien

    ★★★

  • Solaris

    ★★★

  • The Godfather

  • What's Up, Doc?

    ★★★★★

  • Cabaret

    ★★★½

  • The Mattei Affair

    ★★½

  • Minnie and Moskowitz

    ★★★½