• Le Cercle Rouge

    ★★★★

  • Performance

    ★★

  • Goin' Down the Road

    ★★

  • Cotton Comes to Harlem

    ★★½

  • Hi, Mom!

    ★★★½

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★½

  • The Grandmother

  • Army of Shadows

    ★★★★

  • Camille 2000

    ★★

  • The Night of Counting the Years

    ★★★½

  • A Married Couple

    ★★

  • Uptight

    ★★★

  • Black Panthers

    ★★★★

  • Faces

    ★★★★★

  • Barbarella

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Oliver!

    ★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Romeo and Juliet

    ★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Kuroneko

    ★★★½

  • The Alphabet

  • Weekend

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Guess Who's Coming to Dinner

    ★★

  • The Jungle Book

  • La Chinoise

    ★★½

  • Warrendale

    ★★★

  • Belle de Jour

    ★★★

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    ★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • The Taming of the Shrew

  • Accident

    ★★★½

  • Uncle Yanco

    ★★★★

  • Six Men Getting Sick

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★½

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • Persona

    ★★★★½

  • Batman

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • The Nun

    ★★½

  • Seconds

    ★★★★½

  • Masculin Féminin

    ★★½

  • The Chase

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

  • Winter Kept Us Warm

    ★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★½

  • Cat Ballou

    ★★★

  • Repulsion

    ★★½

  • Alphaville

    ★★

  • Red Beard

    ★★★½

  • The Sound of Music

  • Le Bonheur

    ★★★★

  • Kwaidan

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • Onibaba

    ★★★½

  • My Fair Lady

    ★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★

  • Lorna

    ★★

  • Mary Poppins

  • Nobody Waved Goodbye

    ★★

  • Band of Outsiders

    ★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Pink Panther

  • Charade

    ★★★★

  • Contempt

    ★★★

  • From Russia with Love

    ★★

  • The Most

  • The Birds

    ★★★★½