• Wild Strawberries

    ★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • ...And God Created Woman

    ★★

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • The Red Balloon

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • Forbidden Planet

  • All That Heaven Allows

    ★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

  • La Pointe-Courte

    ★★★

  • Godzilla Raids Again

    ★★½

  • Godzilla

    ★★★★

  • Sabrina

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★½

  • On the Waterfront

    ★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • I Vitelloni

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★½

  • Ugetsu

    ★★★★

  • The Bad and the Beautiful

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★★

  • The Quiet Man

    ★★½

  • High Noon

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Scrooge

  • An American in Paris

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Toronto Boom Town

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Rashomon

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Broken Arrow

    ★★

  • Cinderella

  • On the Town

    ★★½

  • Stray Dog

    ★★★

  • Late Spring

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★

  • Begone Dull Care

  • Red River

    ★★★½

  • Rope

    ★★★½

  • They Live by Night

    ★★★★

  • Hamlet

  • Drunken Angel

    ★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

  • Gentleman's Agreement

    ★★

  • Miracle on 34th Street

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • Spellbound

    ★★★

  • And Then There Were None

  • National Velvet

  • Henry V

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★½

  • Double Indemnity

    ★★½

  • The Seventh Victim

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★½

  • Now, Voyager

    ★★★½

  • The Talk of the Town

    ★★★