allie has logged 10 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry