Alfio has logged 201 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Edit this entry  
30
In Fabric

In Fabric

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Treasure

National Treasure

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Edit this entry  
15
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
06
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
Edit this entry  
05
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
Read the review Edit this entry  
05
Something Wild

Something Wild

1986
×
Read the review Edit this entry  
04
New York, New York

New York, New York

1977
×
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Yoyo

Sweet Yoyo

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
Dickie Roberts: Former Child Star

Dickie Roberts: Former Child Star

2003
×
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
02
The Kid

The Kid

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Edit this entry  
24
The Wailing

The Wailing

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Read the review Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Leviathan Cycle, Episode 1: Ben

Leviathan Cycle, Episode 1: Ben

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
Read the review Edit this entry  
17
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
14
Mimic

Mimic

1997
×
Read the review Edit this entry  
12
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry