Alia has logged 22 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Katie Says Goodbye

Katie Says Goodbye

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Quest for Camelot

Quest for Camelot

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life in a Year

Life in a Year

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Time Traveler's Wife

The Time Traveler's Wife

2009
×
★★
Read the review Edit this entry