Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
08
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Edit this entry  
30
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nasser 56

Nasser 56

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Asmaa

Asmaa

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
07
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
Edit this entry  
04
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Triangle

Triangle

2009
×
Edit this entry  
01
I Am Afraid to Forget Your Face

I Am Afraid to Forget Your Face

2020
×
½
Edit this entry  
30
Curfew

Curfew

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Apples

Apples

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Yacoubian Building

The Yacoubian Building

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Edit this entry  
03
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Nawara

Nawara

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gaza Mon Amour

Gaza Mon Amour

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry