AliBouzari has logged 37 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Find Me Guilty

Find Me Guilty

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Savage X Fenty Show

Savage X Fenty Show

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★½
Edit this entry  
19
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
16 Blocks

16 Blocks

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Wicker Park

Wicker Park

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
½
Edit this entry  
15
303

303

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry