AliBouzari has written 24 reviews for films rated ★★★ .

  • Freaky

    Freaky

    ★★★

    Oh babe, you ARE a piece... piece like a gun, piece like a piece of meat. Whatever you want, you got it

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★★

    Why would I rate this as high as some descent French Wave movies I hold in high regards? simply put because it was very funny and very sexy. Period. And let's face it, it's not easy to come up with so many twists and turns in a script, most of them creative too. Ryan Reynolds performs even better than Deadpool, and by perform I mean he uttered his jokes better which is all he does. But it was all enough. Christ Diama is an excellent cast choice for Sotto Voce, just looking at him made me laugh. Overall, a nice pace fun movie to enjoy with friends

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Would've liked it much more if the last somewhat twenty minutes wasn't a fake story happening in his head, if it was real, then we'd something very innovative on our hands: A hero that we watch intensely, who pursues his path to glory but in the end simply pussies out of the quest. Still, the cinematography is descent so the long run-time didn't bother me that much

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★

    What I can say is: the opening sequences in both movies is just breath-taking, and I'm quite proud of the dorky Jim in the office, he is so talented. But this second movie is really not as thrilling as the first one, the script was rather lazy, and in the acting department it didn't have John Krasinsky because he was absolutely inspiring in the first movie.

  • Friends: The Reunion

    Friends: The Reunion

    ★★★

    This suffered from terrible directing. The three stars it gets is because I loved the series, and I really love most of the cast (I only like Jennifer). Even in this documentary format they could have made it so much more fun, instead it has some deeply boring scenes when we hear about how random people like friends, I mean, what's the point of that? Do we really need confirmation that it was a good series? It was just dumb.

  • Willy's Wonderland

    Willy's Wonderland

    ★★★

    I think the old version of me that was watching movies a decade ago would've hated this. But I don't. Not now. Because now, I don't care that a movie is based on an absurdly silly idea. Or that the characters reactions are implausible, or that the facts don't check out. But I have grown up as a movie-watcher, so now I care more about the pace, the cinematography, the creativity. This movie might not have much to offer, but…

  • Le Deuxième Souffle

    Le Deuxième Souffle

    ★★★

    I mean I could've like this very much, but it drags on and on and on for so long in an unamusing way. I have no problem with slow-burn movies but this was not as gripping as the rest of Melville pictures I've seen.

  • Project Power

    Project Power

    ★★★

    I mean it's not gonna blow your mind, but the camerawork and colors are attractive, and Jamie Fox can really pull off the bad-ass act as we have previously witnessed in movies like Miami Vice, Jarhead and Django, he really is the main attraction, and he's kinda enough. 
    The plot takes a rather familiar path, and I wasn't surprised or suspended!

  • Win Win

    Win Win

    ★★★

    This movie doesn't have anything to blow you away, the simple story is rather conventional, and you know what's gonna happen more or less, but that doesn't mean it wasn't worth watching. I like to watch everything Paul Giamatti is in, I believe you understand the sentiment, I love the guy, and he was good. But Amy Ryan was better than good, although the role didn't need that much acting, she seemed effortless, and kinda reminded me of her brilliant performance in Gone Baby Gone; and Alex Schaffer, it was my first time watching him in a movie, and boy do I like to see more!

  • Daddy Longlegs

    Daddy Longlegs

    ★★★

    I took the Safdie brothers journey a little bit backwards, first it was Good Time, tremendous acting, amazing score, it got me all wet and ready so I got fucked away by Uncut Gems, a really phenomenal piece of art, full stars. Afterwards. I went for Heaven Knows What, just like Good Time, it deserved 4/5 stars, because of the absolutely creative music, painfully realistic story, and some high calibre acting. Overall, I have to say there's some new brothers…

  • After Hours

    After Hours

    ★★★

    After seeing Paul, all soaked and anxious, a stranger utters: “It must be full moon tonight” as an elaborate little nod to “An American Werewolf in London”, and he’s not far off, putting aside Griffin Dunne who played in both movies, this movie shares the same chaotic rather surrealistic themes, of course there’s nothing supernatural like a werewolf, but it was rather surrealistic in its depiction of Paul’s bad luck, as he faces trouble after trouble all in the same night. …

  • Holiday

    Holiday

    ★★★

    I gotta say I have never ever seen a sex scene like that! Really? How? As a director what's the exact conversation that leads to your actors preparing for that? Maybe in some highly erotic French movies of decades past I had witnessed something similar. The shocking sex scene aside, the movie isn’t afraid to take its time which is somewhat a pleasant feature of European movies, once something happens it's brutal enough to eat up all your attention.

    Thanks…