alice ✿ has logged 307 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Just Friends

Just Friends

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry