alice ✿ has logged 55 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read prior review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Annabelle Hooper and the Ghosts of Nantucket

Annabelle Hooper and the Ghosts of Nantucket

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read prior review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read prior review Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read prior review Edit this entry  
15
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry