Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Alissa Wilkinson

Alissa Wilkinson

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for Alissa
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Alissa’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You 2018

    Added 1

    My review at Vox: www.vox.com/culture/2018/1/22/16918208/sundance-sorry-to-bother-you-review-boots-riley

  • The Florida Project

    The Florida Project 2017

    ★★★★★ Watched 27 May, 2017

    My Cannes review:
    www.vox.com/culture/2017/5/31/15706424/florida-project-review-cannes-sean-baker

  • Wonderstruck

    Wonderstruck 2017

    ★★★★ Watched 18 May, 2017

    My Cannes review:
    www.vox.com/culture/2017/5/18/15657294/wonderstruck-review-cannes-todd-haynes

  • The Founder

    The Founder 2016

    ★★★½ Watched 16 Jan, 2017

    My review at Vox:
    www.vox.com/culture/2017/1/18/14286866/the-founder-review-michael-keaton-mcdonalds

  • Split

    Split 2016

    ★★★ Watched 17 Jan, 2017

    My review at Vox:
    www.vox.com/culture/2017/1/19/14310512/split-review-shyamalan-twist

  • Singin' in the Rain

    Singin' in the Rain 1952

    ★★★★★ Watched 30 Dec, 2016

    Obviously it's wonderful and totally baffling that I hadn't seen it in its entirety.

  • The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger

    The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger 2016

    ★★★½ Watched 02 Jan, 2017

    RIP, John Berger.

  • Queen of Katwe

    Queen of Katwe 2016

    ★★★★ Watched 08 Sep, 2016 1

    My review at Vox:
    www.vox.com/2016/9/23/13007894/queen-katwe-movie-review-phiona-mutesi-white-savior

  • Deepwater Horizon

    Deepwater Horizon 2016

    ★★★½ Watched 26 Sep, 2016

    My review at Vox:
    www.vox.com/2016/9/28/13057448/deepwater-horizon--review-bp-oil-rig-disaster-mark-wahlberg

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    Miss Peregrine's Home for Peculiar Children 2016

    ★★½ Watched 21 Sep, 2016

    My review at Vox:
    www.vox.com/2016/9/29/13057446/miss-peregrines-home-peculiar-children-tim-burton-eva-green

  • 13th

    13th 2016

    ★★★★ Watched 30 Sep, 2016

    My review at Vox:
    www.vox.com/2016/10/7/13057508/13th-movie-review-ava-duvernay-mass-incarceration

  • The Birth of a Nation

    The Birth of a Nation 2016

    Watched 25 Jan, 2016

    My essay at Vox:
    www.vox.com/2016/10/12/13175418/nate-parker-the-birth-of-a-nation-rape-allegations-bible-trump

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 10

Review Tags

8
  • reviewed_ct
  • reviewed
  • sundance
  • cannes
  • ct_movies
  • paste_reviewed
  • review
  • netflix
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.