Aliya has logged 64 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
Edit this entry  
29
Moneyball

Moneyball

2011
×
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
14
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holidate

Holidate

2020
×
Edit this entry  
27
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Edit this entry  
26
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Space Jam

Space Jam

1996
×
Edit this entry  
05
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Fourth Estate

The Fourth Estate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
Edit this entry  
12
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
Edit this entry  
08
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
Edit this entry  
17
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Edit this entry  
15
Plus One

Plus One

2019
×
Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
Read prior review Edit this entry  
20
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Edit this entry  
06
Becoming

Becoming

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
Edit this entry  
30
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Edit this entry  
06
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry