alleyycatt has logged 29 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
True Grit

True Grit

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
Read the review Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Spam-ku

Spam-ku

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death to the Tinman

Death to the Tinman

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Charade

The Big Charade

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Searchers

The Searchers

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killers

Killers

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The First Time

The First Time

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Accepted

Accepted

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cadillac Records

Cadillac Records

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry