Sort by

Allison M. has logged 49 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Farewell to the Night

Farewell to the Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Not Guilty

Not Guilty

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ugly Melanie

Ugly Melanie

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Echo

White Echo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Summer of Changsha

Summer of Changsha

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
Read the review Edit this entry  
22
Homeward

Homeward

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dwelling in the Fuchun Mountains

Dwelling in the Fuchun Mountains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
An Easy Girl

An Easy Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bears' Famous Invasion of Sicily

The Bears' Famous Invasion of Sicily

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frankie

Frankie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blind Spot

Blind Spot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adam

Adam

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Abou Leila

Abou Leila

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Liberté

Liberté

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Land of Ashes

Land of Ashes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Share

Share

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
On a Magical Night

On a Magical Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Port Authority

Port Authority

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burning Ghost

Burning Ghost

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Papicha

Papicha

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Des Hommes

Des Hommes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Swallows of Kabul

The Swallows of Kabul

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
As Happy As Possible

As Happy As Possible

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bull

Bull

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Defendant

The Defendant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bolden

Bolden

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry