Sort by

🎃 Leighton has logged 75 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hallucinations of Baron Munchausen

The Hallucinations of Baron Munchausen

1911
×
★★★
Edit this entry  
29
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devil's Laboratory

The Devil's Laboratory

1897
×
★★½
Edit this entry  
29
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

1906
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
An American Tail: Fievel Goes West

An American Tail: Fievel Goes West

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Misfortune Never Comes Alone

Misfortune Never Comes Alone

1903
×
★★★
Edit this entry  
26
The Drawing Lesson

The Drawing Lesson

1903
×
★★½
Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Congo

Congo

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dream of an Opium Fiend

The Dream of an Opium Fiend

1908
×
★★★
Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Adventurous Automobile Trip

An Adventurous Automobile Trip

1905
×
★★★★
Edit this entry  
20
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Batman vs. Dracula

The Batman vs. Dracula

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All You Can Eat

All You Can Eat

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
The Firefall

The Firefall

1904
×
★★½
Edit this entry  
18
Faust and Marguerite

Faust and Marguerite

1904
×
★★½
Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Antonyms of Beauty

Antonyms of Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Landing of Dreyfus at Quiberon

Landing of Dreyfus at Quiberon

1899
×
★★½
Edit this entry  
15
Dreyfus Put in Irons

Dreyfus Put in Irons

1899
×
★★½
Edit this entry  
15
The Wizard, the Prince and the Good Fairy

The Wizard, the Prince and the Good Fairy

1900
×
★★★
Edit this entry  
15
Eight Girls in a Barrel

Eight Girls in a Barrel

1900
×
★★½
Edit this entry  
15
The Skipping Cheese

The Skipping Cheese

1907
×
★★★
Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ballet Master's Dream

The Ballet Master's Dream

1903
×
★★½
Edit this entry  
14
Tit for Tat

Tit for Tat

1904
×
★★½
Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Christmas Angel

The Christmas Angel

1904
×
★★★½
Edit this entry  
12
Octonauts and the Caves of Sac Actun

Octonauts and the Caves of Sac Actun

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry