ally:) has logged 18 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry