allison has logged 309 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Rent

Rent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
Edit this entry  
21
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry