allison has logged 39 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry