Allyson has logged 201 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
Read the review Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
Edit this entry  
30
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
Edit this entry  
27
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
Read the review Edit this entry  
26
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
Edit this entry  
26
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
Edit this entry  
23
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
Bewitched

Bewitched

2005
×
Edit this entry  
23
Book Club

Book Club

2018
×
Edit this entry  
22
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
21
She-Devil

She-Devil

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Edit this entry  
20
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
Tammy

Tammy

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Edit this entry  
10
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Excalibur

Excalibur

1981
×
Read the review Edit this entry  
01
Betsy's Wedding

Betsy's Wedding

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Birth

Birth

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Read the review Edit this entry  
24
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
Read the review Edit this entry  
23
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
21
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
19
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
Read the review Edit this entry