Alfonso has logged 77 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Present

The Present

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Collective

Collective

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Colette

Colette

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry