almarech has logged 36 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
Edit this entry  
29
Vortex

Vortex

2021
×
Edit this entry  
26
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
Edit this entry  
25
Memoria

Memoria

2021
×
Edit this entry  
12
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
03
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
30
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
First Cow

First Cow

2019
×
Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
8½

1963
×
Edit this entry  
24
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cure

Cure

1997
×
Edit this entry  
05
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
25
Smoke

Smoke

1995
×
Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
Edit this entry  
20
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
Edit this entry  
13
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Medea

Medea

1969
×
Edit this entry  
05
Theorem

Theorem

1968
×
Edit this entry  
01
Day for Night

Day for Night

1973
×
Edit this entry  
29
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sabrina

Sabrina

1954
×
Edit this entry  
12
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
Edit this entry  
09
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Manhattan

Manhattan

1979
×
Edit this entry  
02
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry