• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

  • Squid Game

  • Lamb

    ★★½

  • Titane

    ★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Medium

    ★½

  • A Ballad for Dead Children

    ½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Weathering with You

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★

  • Mirai

    ★★★★★

  • Shoplifters

  • Coco

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • A Silent Voice

    ★★★★★

  • Moonlight

  • Your Name.

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

  • Mommy

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Whiplash

  • The Tale of the Princess Kaguya

  • Her

    ★★★½

  • Prisoners

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • The Garden of Words

    ★★

  • Wolf Children

    ★★★★★

  • The Hunt

  • Amour

    ★★★★★

  • Inception

  • Fantastic Mr. Fox

  • Summer Wars

    ★★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★★

  • Antichrist

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • The Dark Knight

  • 5 Centimeters per Second

  • Paprika

    ★★★★★

  • The Departed

  • Pan's Labyrinth

    ★★★

  • The Girl Who Leapt Through Time

    ★★

  • Caché

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • The Matrix Revolutions

    ★★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★★★

  • The Animatrix

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

  • Adaptation.

    ★★★★★

  • Treasure Planet

    ★★★★★

  • Ju-on: The Grudge

    ★★★

  • The Pianist

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Millennium Actress

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Fight Club

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • The Iron Giant

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

  • The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

    ★★

  • Life Is Beautiful

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion