• Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★½

    Drowned in synths and an  uncharacteristically  colorful setting for the MCU as a whole, Thor: Ragnarok is absolutely one of the crowning gems of the franchise, blending wonderfully choreographed action sequences, a surprisingly threatening antagonist, and tons of Waititi’s signature quick-witted humor which was easily my favorite part.

  • Elvira, Mistress of the Dark

    Elvira, Mistress of the Dark

    ★★★½

    Elvira: Mistress of the Dark really isn’t hard to see why it is an acclaimed cult classic. With its fairly carefree plot line and sharp humor, this silly/wicked film is an enjoyable ride, even if its cheesiness and adult content can be a bit overwhelming at times.

  • The Nowhere Inn

    The Nowhere Inn

    ★★★

    The Nowhere Inn is a fairly engrossing meta mockumentary (inside a documentary, inside a film) that follows Annie Clark (a.k.a St. Vincent) as she struggles with her director to find a solid angle for her film, which is pretty fun as a fan to see up until the last third which totally lacks nuance, is purposefully nonsensical and is absurd just to be absurd, and I would’ve loved it significantly more if there were some more substance to the strangeness.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    I’ve never been a fan of James Wan, but Malignant goes beyond his usual films and creates an engrossing and twisted horror tale that is incredibly worth the watch, even despite all the predictability and cheap tricks for the most part.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★½

    Haven’t seen this in a few years and I’m still surprised how awesome of an iteration Homecoming is, especially with the film showcasing Parker’s humble beginnings, and it is easily my favorite watch of the marathon so far.

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★

    Beetlejuice is a very fun and aesthetically-unique family(ish) horror film that just screams Burton, but strangely enough, my least favorite part of the entire film was Beetlejuice himself and found that he was too gross of a character to enjoy and that his portions of the film just dragged it down a lot.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

    Guardians of the Galaxy Vol. 2 is certainly weighed down by some lackluster subplots and an overwhelmingly expositional film in general, but it is Gunn’s expertise in hilarity and action that keeps this cosmic quest an adventure worth returning to.

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★★★★

    I went in completely blind and was blown away by Doctor Strange, a Marvel film unlike any other, full of intricate world-building and dizzying reality-bending action, it is a visual and physical delight that I can’t wait to re-experience again.

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★½

    Civil War left me a tad underwhelmed and though it did win me over with its diverse line-up of characters and excellent airport fight scene, I couldn’t help but feel that the majority of the film dragged on and that, out of the rest of the Captain America films, not much was gained from this adventure.

  • Cruella

    Cruella

    ★★★½

    Cruella is a surprisingly (and wickedly) different take from Disney on revising their pre-existing stories, and although there were some strange choices plot wise along the way, the triple threat of fashion, the great soundtrack, and the scene-stealing, The Devil Wears Prada-reminiscent performance by Thompson really sells this twisted tale.

  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

    Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

    ★★★

    Happier Than Ever is a perfectly enjoyable live performance of Billie Eilish’s sophomore record of the same name, and the only really complaint I have is that the “Love Letter to Los Angeles” is never really addressed aside from the performance being in Billie’s hometown and some of the weirdly placed animated segments to be around locales of the area. Wish that angle was elaborated a bit more but aside from that it’s enjoyable.

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★½

    Thrice Upon a Time, the largest and final installment to the decades-long Evangelion series, is a truly ambitious, unique and gorgeously-animated film that despite its satisfying action and nice ending, still feels very unbalanced, unarticulated and hard to follow, leading to this to be a less-than-satisfying watch (at least for me).