Alonso has logged 249 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Short Vacation

Short Vacation

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Train Again

Train Again

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The The

The The

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Night

The Night

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The First Bridge

The First Bridge

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ashes

Ashes

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spoon

Spoon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Star

The Star

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hello Horse!

Hello Horse!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dream Land

Dream Land

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Oak

The Oak

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mail

The Mail

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Floating World

A Floating World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Semiotic Plastic

Semiotic Plastic

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Orpheus

Orpheus

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Summer

Summer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lobby

The Lobby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dyn Amo

Dyn Amo

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where To?

Where To?

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Destroy Yourselves

Destroy Yourselves

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scenes from Allen's Last Three Days on Earth as a Spirit

Scenes from Allen's Last Three Days on Earth as a Spirit

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frogs

Frogs

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Adventures of Sylvia Couski

The Adventures of Sylvia Couski

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Château de Pointilly

Le Château de Pointilly

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Incantation

Incantation

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Birth of the Robot

The Birth of the Robot

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brother

Brother

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Death of Maria Malibran

The Death of Maria Malibran

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Germany in Autumn

Germany in Autumn

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Der subjektive Faktor

Der subjektive Faktor

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Mercy No Future

No Mercy No Future

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry