alphonse0 has logged 508 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Eye of the Tiger

Eye of the Tiger

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Nice Guy

Mr. Nice Guy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Must Love Dogs

Must Love Dogs

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Who's the Man?

Who's the Man?

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Die Alone

Never Die Alone

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hard Way

The Hard Way

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Class Act

Class Act

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Starting Over

Starting Over

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Four Seasons

The Four Seasons

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Betsy's Wedding

Betsy's Wedding

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Act of Violence

Act of Violence

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
SPL: Kill Zone

SPL: Kill Zone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blankman

Blankman

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nomad

Nomad

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Holiday

Holiday

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Addicted to Love

Addicted to Love

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hangin' with the Homeboys

Hangin' with the Homeboys

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry