alphonse0 has logged 49 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Road House

Road House

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
Two Can Play That Game

Two Can Play That Game

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Emma Mae

Emma Mae

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cobra

Cobra

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Johnson Family Vacation

Johnson Family Vacation

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Throw Momma from the Train

Throw Momma from the Train

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Women

The Women

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
In Good Company

In Good Company

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Patterns

Patterns

1956
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Catered Affair

The Catered Affair

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Premature

Premature

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Intern

The Intern

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Charm City Kings

Charm City Kings

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Undefeatable

Undefeatable

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry