Phil A. has logged 220 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
17
Terror Toons

Terror Toons

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Next Friday

Next Friday

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Donald Trump Is President and You're Not: A Portrait of Donald J. Trump

Donald Trump Is President and You're Not: A Portrait of Donald J. Trump

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampire Time Travelers

Vampire Time Travelers

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killer Crocodile

Killer Crocodile

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spiral

Spiral

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Svengali

Svengali

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bratz

Bratz

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Wild Beasts

Wild Beasts

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crawlspace

Crawlspace

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
01
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trancers 3: Deth Lives

Trancers 3: Deth Lives

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Emanuelle and the Last Cannibals

Emanuelle and the Last Cannibals

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry