Alex has logged 191 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hitsville: The Making of Motown

Hitsville: The Making of Motown

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Lad: A Yorkshire Story

Lad: A Yorkshire Story

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fractured

Fractured

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tome of the Unknown

Tome of the Unknown

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry