Alex has logged 23 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mrs Lowry & Son

Mrs Lowry & Son

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
George Michael: Freedom

George Michael: Freedom

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Animals

Animals

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★
Edit this entry