amanda has logged 313 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Edit this entry  
31
Network

Network

1976
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
29
Another Year

Another Year

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Room

The Room

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★
Edit this entry  
02
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read prior review Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Ghost of Christmas Future

The Ghost of Christmas Future

×
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read prior review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry