amanda has logged 395 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Matewan

Matewan

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Outrage

Outrage

1950
×
★★★
Edit this entry  
27
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★½
Edit this entry  
25
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
These Glamour Girls

These Glamour Girls

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Edit this entry  
16
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Mangrove

Mangrove

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Necessities of Life

The Necessities of Life

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★
Edit this entry  
07
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Edit this entry  
02
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Killers

The Killers

1964
×
★★★
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry