• Alien: Covenant

    ★★★½

  • Five Came Back

    ★★★½

  • Mommy Dead and Dearest

  • T2 Trainspotting

    ★★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • Deadpool

    ★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Hateful Eight

  • Crimson Peak

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Fury

  • Gone Girl

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Guardians of the Galaxy

  • The Grand Budapest Hotel

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Django Unchained

  • The Cabin in the Woods

    ★★★½

  • Drive

    ★★★½

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★

  • Inception

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Moon

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Hot Fuzz

  • This Is England

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Fight Club

  • Fargo

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Alien

  • Suspiria

    ★★★★

  • Jaws

  • Carousel

    ★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★