Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Saving Shuli

Saving Shuli

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Present

The Present

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Threads

Threads

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
Edit this entry  
07
Asia

Asia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Close-Up

Close-Up

1990
×
Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hiroshima

Hiroshima

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★
Edit this entry  
30
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
Read the review Edit this entry