• Cinderella

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★★½

  • Loki

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • Get Gone

    ★★

  • The Serpent

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • Mogul Mowgli

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Babyteeth

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Dark Phoenix

    ★★★

  • Yesterday

    ★★★

  • Fighting with My Family

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Ophelia

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • The Purge: Election Year

    ★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★½

  • Into the Woods

    ★★★

  • Testament of Youth

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Death Comes to Pemberley

    ★★★

  • American Hustle

    ★★★★★

  • Trouble with the Curve

    ★★½

  • The Avengers

    ★★★½

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    ★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Blue Valentine

    ★★★★

  • Moonlight Serenade

    ★½

  • The Other Boleyn Girl

    ★★½

  • Stardust

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: At World's End

    ★★½

  • Meet the Robinsons

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Shrek

    ★★★½

  • Girl, Interrupted

    ★★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Cry-Baby

    ★★★

  • Scarface

    ★★★★★