Amy has logged 68 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Personal Statement

Personal Statement

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★½
Edit this entry