• The Starling

    ★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • France

  • Titane

  • Bergman Island

    ★★★★★

  • Unclenching the Fists

    ★★★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★★

  • Annette

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • Passing

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • Locked Down

  • Let Them All Talk

    ★★★★★

  • I'm Your Woman

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★★

  • Sylvie's Love

    ★★★★★

  • Horse Girl

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The Knight Before Christmas

  • Let It Snow

    ★★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★★★

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • Tall Girl

    ★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Harriet

    ★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The King

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Atlantics

    ★★★

  • Wine Country

    ★★★★

  • At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

    ★★★★★

  • Us

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • Brittany Runs a Marathon

    ★★★★

  • The Souvenir

    ★★★★

  • One Child Nation

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Late Night

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★★★

  • On the Basis of Sex

    ★★★

  • Green Book

    ★★★