• All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Free Guy

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • The Tomorrow War

    ★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Save Ralph

    ★★★★

  • The Unholy

    ★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★½

  • Yes Day

    ★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Monster Hunter

    ★★★★

  • Just Another Christmas

    ★★½

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Holidate

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★★½

  • Nocturne

    ★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Run

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★½

  • Honest Thief

    ★½

  • The New Mutants

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Summer of 85

    ★★★★

  • Dreamkatcher

    ½

  • Normal People

    ★★★★

  • A Modern Farewell

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • All the Bright Places

  • Emma.

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • The Courier

    ★★

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • I'll say it first

    ★★★★

  • 6 Underground

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★

  • 21 Bridges

    ★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Joker

    ★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ½

  • Secret Obsession

    ½

  • Annabelle Comes Home

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • Les Misérables

    ★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • The Hustle

    ★★★

  • Aladdin

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • The Perfect Date

  • After

    ½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★★