ana clara has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Autumn in New York

Autumn in New York

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tropicália

Tropicália

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Courier

The Courier

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Obsession

Obsession

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry