Anchor has logged 37 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Love

First Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
Read the review Edit this entry