André has logged 388 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Here Comes Hell

Here Comes Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Story of Little Mook

The Story of Little Mook

1953
×
★★★
Edit this entry  
24
Heart of Stone

Heart of Stone

1950
×
★★★
Edit this entry  
23
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Savaged

Savaged

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Opera

Opera

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
League of Legends Origins

League of Legends Origins

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skin

Skin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Long

Mr. Long

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No One Lives

No One Lives

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lost Empire

The Lost Empire

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry